Ręcznie wykonane rzeczy na szydełku są nie tylko piękne, ale również wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachować swoje walory estetyczne i trwałość. W tym artykule znajdziesz podstawowe informacje dotyczące prania, suszenia i dbania o szydełkowe wyroby uwzględniając rodzaj włóczki, z jakiej zostało rękodzieło wykonane. Bez względu na to, czy są to delikatne serwetki, ciepłe swetry, czy dekoracyjne poduszki, odpowiednia pielęgnacja pozwoli cieszyć się nimi przez wiele lat.
Zanim jednak przystąpisz do samego prania, zastanów się czy rzeczywiście jest ono potrzebne? Brzmi może szokująco, ale warto zawsze się nad tym zastanowić. Szczególnie jeśli Twoje rękodzieło wykonane jest z wełny, bo struktura wełnianych włókien sprawia, że nie ulegają one tak łatwo zabrudzeniu jak np. bawełna. Wełniane włókna nie chłoną tak szybko zapachów jak np. akryl. Zapamiętaj, że wełna nie przepada za częstym praniem, za to lubi wywietrzenie 😉
Z kolei jeśli posiadasz albo pracujesz z akrylem, to z pewnością taki wyrób będzie wymagał regularnego prania. Akryl nie odprowadza wilgoci na zewnątrz i jeśli Twoim rękodziełem jest np. sweter wykonany z takiej włóczki, to zapewne prania będzie wymagał częściej niż często.
Najmniej wymagającym rodzajem włóczki jest bawełna, co wcale nie oznacza, że zniesie wszystko. Zniesie na pewno więcej niż wełna, ale też wymaga uwagi i rozwagi. Zniesie pranie w pralce, ale może niezbyt dobrze zareagować na wysokie temperatury.
Natomiast jeśli nie wiesz z jakiej włóczki wykonane jest Twoje rękodzieło a tym samym nie wiesz, jak prać suszyć i pielęgnować, to zastosuj poniżej przedstawione podstawowe i w miarę uniwersalne zasady a jest duża szansa, że nie popełnisz jakiegoś wielkiego błędu i nie sprawisz, że Twoje piękne rękodzieło straci urok już po pierwszej próbie prania.
Jeśli jesteś twórcą szydełkowego rękodzieła
- Czytaj banderolę dołączoną do włóczki, z której będziesz szydełkować.
- Na niej znajdziesz informację w jakiej temperaturze i w jaki sposób można prać/suszyć włóczkę, aby zachowała jakość, kolor i trwałość.
- Różne rodzaje włóczek mogą wymagać różnej pielęgnacji.
- Poniżej zdjęcie przykładowej banderoli z włóczki bawełnianej.
Jeśli jesteś użytkownikiem szydełkowego rękodzieła
- Czytaj etykietę z instrukcją
pielęgnacyjną, która zapewne została dołączona do produktu, który
zakupiłaś. Poniżej przykładowa etykieta z instrukcją prania, jaką ja dołączam do mojego rękodzieła
- Jeśli takie etykiety/instrukcji prania nie masz - dowiedz się, z jakiej włóczki została wykonana rzecz, którą użytkujesz. Czy jest to wełna (jaka?), bawełna, len, akryl czy może jakaś mieszanka włókien.
- Nie masz skąd zdobyć tej informacji? W takiej sytuacji najbezpieczniejszą metodą będzie
👇👇👇👇👇
- Napełnij umywalkę lub dużą miskę letnią wodą i dodaj delikatny detergent do prania ręcznego.
- Lepiej zastosuj chłodniejszą wodę niż za ciepłą. Temperatura w okolicach 30-40 stopni wystarczy
- Zanurz rzecz na szydełku w wodzie i delikatnie ją ugniataj, aby detergent mógł przeniknąć włókna.
- Pamiętaj, że to rękodzieło zanurzasz w wodzie a nie wodę polewasz na rękodzieło.
- To ma znaczenie szczególnie w przypadku wełny, ale skoro nie wiesz z czego wykonane jest Twoje rękodzieło.....Postępuj tak, jakbyś miała rzecz z wełny.
- Unikaj tarcia podczas prania swojego rękodzieła. To nie skarpetki, które piorąc ręcznie trzesz aby zmyć brud osadzony na piętach😉.
- Tarcie może uszkodzić delikatne sploty oraz włókna włoczki, dlatego ugniataj.
- Po około 10 minutach ugniatania dokładnie wypłucz rzecz w czystej wodzie, aż przestanie się pienić albo do uzyskania czystej wody bez śladu środka piorącego
- Możesz powtórzyć płukanie kilka razy, aby upewnić się, że cały detergent został usunięty.
- Do płukania używaj wody w podobnej temperaturze do temperatury prania, aby nie powodować szoku termicznego (w przypadku wełny szok termiczny może doprowadzić do kurczenia się włókien)
- Po wypłukaniu delikatnie wyciśnij nadmiar wody z rękodzieła. Nie wykręcaj !
- Możesz użyć ręcznika. Rozłóż na nim delikatnie swoje rękodzieło i zwiń w rulon unikając naciągania czy ciasnego zwijania.
- Pozwól aby ręcznik chłonął wodę. Rozwiń ręcznik
- Rozłóż wyprany produkt na czystym, suchym ręczniku i uformuj go do pierwotnego kształtu.
- Susz w pozycji rozłożonej na płasko, aby zapobiec rozciąganiu się materiału.
- Unikaj bezpośredniego światła słonecznego oraz źródeł ciepła (np.kaloryfer) - może powodować blaknięcie kolorów i uszkodzenia włókien.
Wiesz już jak prać, jak suszyć. Ale co dalej? Jak przechowywać?
- Najlepiej przechowuj w suchym, przewiewnym miejscu.
- Unikaj plastikowych/foliowych opakowań toreb, które mogą zatrzymywać wilgoć i sprzyjać rozwojowi niekorzystnych drobnoustrojów (np. pleśni)
- Czy wieszać na wieszaku? To zależy 😀 Jak zwykle to zależy od tego, z jakiej włóczki wykonane jest Twoje rękodzieło i jaki to produkt. Temat rzeka...
- o czytaniu banderoli włóczki,
- o instrukcji prania dołączonej do finalnego produktu,
- o delikatnym praniu, suszeniu i
- o odpowiednim przechowywaniu, aby zachować ich piękno i trwałość.
Pozdrawiam,