Czy szydełkowanie jest trudne?

Najczęściej zadawane mi pytanie w ostatnich tygodniach. Zadają to pytanie zarówno te osoby,które chciałyby zacząć szydełkować, jak i te, które nawet o tym nie myślą, ale chciałyby wiedzieć, czy szydełkowanie jest trudne.

Mogłabym odpowiedzieć - " to zależy" i wtedy absolutnie bym nie skłamała, bo

technik szydełkowych jest ogrom. Są mniej i bardziej skomplikowane techniki, ale po zastanowieniu się nad tym pytaniem odpowiadam jednoznacznie...
Nie ! 

Szydełkowanie nie jest trudne!

Jeżeli nigdy nie szydełkowałaś, to pewnie ciężko jest sobie wyobrazić, że to machanie szydełkiem i splatanie nitki może być łatwe i ja to w pełni rozumiem, bo nieznane zazwyczaj wydaje się trudne.

 


 
 
To jak to z tym szydełkowaniem jest?
 
  1. Szydełkowanie na pewno wymaga nakładu czasu i ćwiczeń, ale tak jest z każdą manualną umiejętnością. 
  2. Bez względu na to, na jakim etapie rozwoju szydełkowego jesteś - musisz ćwiczyć. 
  3. Gdy się dopiero chcesz nauczyć - ćwiczyć powinnaś więcej. 
  4. Jak już umiesz podstawy, ale chcesz poznać bardziej zaawansowane techniki szydełkowe - ćwiczyć możesz mniej, ale wciąż jednak etap ćwiczeń i powtórzeń jest niezbędny.
  5. Gdy szydełkowałaś kiedyś, ale nie robisz tego od lat - powrót do sprawności szydełkowej także wymaga ćwiczeń, ale pewne jest jedno - raz zdobyta umiejętność nigdy nie zanika.

Pomyśl, że nauka szydełkowania to jak nauka jazdy na rowerze. Na początku ciężko na rower wsiąść, oderwać nogi od podłogi i złapać równowagę. Na początku najczęściej leci się na bok i spada się z roweru. Można wtedy się zniechęcić, rzucić rower w kąt i stwierdzić, że to jest trudne, ale najczęściej tak się nie dzieje. Mimo początkowego niepowodzenia większość próbuje się po raz kolejny i kolejny....Aż wyjdzie. Cierpliwość i wytrwałość jednak prędzej czy później przyniesie efekty, pojedziesz przed siebie. Nauczysz się jazdy na rowerze o ile nie odpuścisz.


Podobnie jest z szydełkowaniem. Wymaga, szczególnie na początku
  • dużo cierpliwości i 
  • wiele wytrwałości 
Mam jednak dla Ciebie dobrą wiadomość - efekty pojętych prób zobaczysz bardzo szybko. Wystarczy, że poznasz 4 podstawowe sploty
  • łańcuszek
  • oczko ścisłe
  • półsłupek
  • słupek

i już możesz splatać włóczkę szydełkiem oraz tworzyć wspaniałe dekoracje, maskotki, ubrania.

Masz ochotę spróbować szydełkowania? Daj znać w komentarzu

Celina